Rusya Devlet Başkanı Putin, 24 yıl sonra ilk kez Kuzey Kore’de; “Dünya değişiyor, Rusya ile stratejik temasları güçlendirmek istiyoruz”

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl sonra ilk kez Kuzey Kore’ye gitti ve Devlet Başkanı Kim Jong-un ile bir araya geldi. Putin başkentte Pyongyang’da gösterişli bir törenle karşılandı. 

Rus medyası tarafından yayınlanan videoda, başkentin içinden geçen Taedong Nehri kıyısındaki meydanda, aralarında atlı askerlerin de bulunduğu bir şeref kıtası ve büyük bir sivil kalabalığın toplandığı görüldü. Pyongyang sokakları Putin portreleriyle donatıldı ve 101 katlı piramit şeklindeki Ryugyong Oteli’nin dış cephesinin dev bir “Hoş geldin Putin” mesajıyla aydınlatıldı.

İki lider daha sonra zirve görüşmeleri için Kumsusan Sarayı’na geçti. 


Putin, 24 yıl sonra ilk kez Kuzey Kore’ye gitti

Rus devlet haber ajansı RIA, Putin’in Kim ile görüşmelerinin başında “Ukrayna konusu da dahil olmak üzere Rus politikasına verdiğiniz tutarlı ve tereddütsüz desteği takdirle karşılıyoruz” dediğini aktardı. Putin, Moskova’nın “ABD ve müttefiklerinin hegemonyacı ve emperyalist politikalarıyla mücadele ettiğini” söyledi. 

Kuzey Kore devlet medyası da Kim’in kendisini kucaklayarak karşılamasının ardından, ikilinin devlet konuk evine giderken “bastırılmış en içten düşüncelerini” paylaştığını söyledi.

“Putin, bir sonraki görüşmenin Moskova’da gerçekleşmesini umuyor”

Rus haber ajanslarına göre Vladimir Putin, Kim Jong-un’a bir sonraki görüşmelerinin “Rusya’da, Moskova’da gerçekleşmesini umduğunu” söyledi.

Tass haber ajansının bildirdiğine göre Putin, “Pyongyang’ın son 24 yıldaki dönüşümüne hayran olduğunu” ve Çarşamba günkü müzakerelerin “verimli” geçeceğinden emin olduğunu söyledi.

Putin ayrıca “iki ülke arasındaki ilişkilerin uzun yıllar boyunca temelini oluşturacak” yeni bir belge hazırlandığını da söyledi.


Putin’in Pyongyang’daki Kim Il Sung Meydanı’ndaki karşılama töreni

Kim: Rusya ile stratejik iş birliğini güçlendirmeyi amaçlıyoruz

Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı’na iki ülke arasındaki ilişkilerin “yeni bir refah” dönemine girdiğini söyledi.

Kim’in ayrıca Rusya’nın “dünyadaki stratejik dengenin korunmasındaki” rolüne dikkat çektiği ve Moskova’nın Ukrayna işgali olarak adlandırdığı “özel operasyona” desteğini ifade ettiği bildirildi.

Kim, Pyongyang’ın Rusya ile “stratejik” iş birliğini güçlendirmeyi amaçladığını söyledi:

“Dünyadaki durum daha karmaşık hale geliyor ve hızla değişiyor. Bu durumda Rusya ile, Rus liderliği ile stratejik temasları daha da güçlendirmek niyetindeyiz”

24 yıl sonra ilk kez Kuzey Kore’de

Putin 24 yıl aradan sonra Kuzey Kore’nin başkentine ilk kez gitti. 

ABD ve müttefikleri, Rusya’nın Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarıyla yasaklanan füze ve nükleer programlarına yardım edebileceğinden korktuklarını söylüyor ve Pyongyang’ı Rusya’nın Ukrayna’daki savaşında kullandığı balistik füzeleri ve top mermilerini sağlamakla suçluyor.

Rusya’nın Interfax haber ajansının Putin’in dış politika danışmanı Yuri Ushakov’dan aktardığına göre, bugünkü programda iki lider arasında bire bir görüşmelerin yanı sıra gala konseri, devlet resepsiyonu, şeref kıtası, belge imzalama ve basın toplantısı yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x